تیم های ملیمصاحبه ها

باید به تشکیل تیم «ب» فوتسال تمکین کنند/ تیم ملی ارث آنها نیست

عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال ضمن بیان اینکه باید دو تیم به لیگ برتر اضافه شوند، از سرمربی تیم ملی فوتسال به دلیل مقاومت در مقابل تشکیل تیم «ب» انتقاد کرد.

به گزارش فوتسال کمپ و به نقل از سایت رسمی خبرگزاری ” مهر ” ، حسین شمس در گفتگویی، با اشاره به بلاتکلیفی مسابقات جام جهانی فوتسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعویق این مسابقات را به نفع فوتسال ایران ندانست. وی تاکید کرد که بهتر است ۶ ماه نخست امسال به تیم ملی اختصاص یابد و لیگ برتر بعد از جام جهانی آغاز شود.

عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال همچنین ضمن انتقاد از سرمربی تیم ملی به خاطر مقاومت برابر تشکیل تیم ملی «ب»، خواستار حذف مرحله پلی آف لیگ برتر و ۱۶ تیمی شدن این مسابقات شد.

فیفا اعلام کرده است که احتمال تعویق جام جهانی فوتسال وجود دارد و تا ۱۱ اردیبهشت در این ارتباط تصمیم نهایی را می گیرد. فکر می کنید تعویق این مسابقات به نفع تیم ملی فوتسال کشورمان است؟

به نظرم اگر جام جهانی به تعویق بیافتد برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتسال کشورمان به مشکل می خورد. به هر حال با این وضعیتی که وجود دارد، لیگ ما بهتر است بعد از جام ملت های آسیا و جام جهانی برگزار شود. اگر جام جهانی را به تعویق اندازند، زمان شروع لیگ هم عقبتر می افتد که این برای فوتسال ما خوب نیست.

نظر شما این است که لیگ برتر قبل از جام ملت ها و جام جهانی برگزار نشود؟

بله؛ اصلا نمی توانیم لیگ را قبل از جام ملت ها برگزار کنیم. با این وضعیت، تا اواخر خردادماه کاری نمی توانیم انجام بدهیم. اگر در بهترین حالت تیرماه را برای شروع لیگ مدنظر داشته باشیم، فرصتی برای آماده سازی و شروع مسابقات وجود ندارد چون تیم ملی بلافاصله باید در جام ملت های آسیا شرکت کند. تیم ملی هم نیاز دارد که مدتی ملی پوشان را در اختیار داشته باشد. به این ترتیب بهتر است ۶ ماه اول سال را به تیم ملی اختصاص بدهیم.

اگر اینطور باشد برگزاری لیگ به صورت پلی آف هم به مشکل می خورد.

– ان شاءالله که مسئولان به حرف کارشناسان گوش کنند و پلی آف را که سودی برای فوتسالمان ندارد، حذف کنند. برگزاری لیگ به صورت پلی آف چیز بیخودی است و فقط درگیری ها و حاشیه ها را بیشتر می کند.

راهکار شما در صورت حذف پلی آف چیست؟

– اعتقادم این است لیگ برتر باید ۱۶ تیمی شود. در حال حاضر ۱۴ تیم در لیگ حضور دارند و باید دو تیم دیگر به آن اضافه شود. به این ترتیب هر تیم در یک فصل ۳۰ مسابقه می دهد. علاوه بر این برگزاری جام حذفی هم می تواند به ما کمک کند. در حالی که به خاطر شرایطی که وجود داشته، تیم های بزرگ در جام حذفی شرکت نمی کردند. باید انگیزه های مالی را برای تیم ها و حضور در جام حذفی بیشتر کنیم و قهرمان آنرا به یک تورنمنت بین المللی بفرستیم. به جای این پلی آفِ بی حاصل، جام حذفی را برگزار کنیم.

فوتسال ایران
باید به تشکیل تیم «ب» فوتسال تمکین کنند/ تیم ملی ارث آنها نیست

در حال حاضر برگزاری لیگ با همین ۱۴ تیم هم گاهی به خاطر بحران مالی باشگاه ها به چالش می خورد. چه تضمینی وجود دارد که با افزایش تعداد تیم ها، این بحران بیشتر نشود؟

– راه حلش این است که سازمان لیگ قبل از شروع مسابقات از تیم ها تضمین بانکی بگیرد. الان برای پفک فروشی هم ضمانت بانکی لازم است. همین امسال تیم های شاهین کرمانشاه و ستارگان ورامین هرکدام از یک مسابقه انصراف دادند و زمین را ترک کردند. کمیته انضباطی هم آنها را جریمه نکرد. اگر ضمانت بانکی وجود داشت این اتفاقات رخ نمی داد و تیم ها جرات چنین کاری را نداشتند چون از همین ضمانت مالی جریمه می شدند. اگر کمیته فوتسال قبل از شروع لیگ از هر تیم یک میلیارد تومان ضمانت بانکی بگیرد، لیگ ما از نظر کم شدن حاشیه ها متحول می شود.

خیلی از باشگاه ها توانایی پرداخت هزینه های جاری خود را هم ندارند. به نظر می رسد برگزاری لیگ با شرایطی که گفتید عملی نباشد.

– الان نزدیک به ۱۰ تیم متمول در لیگ دسته اول حضور دارند که شرایط حضور در لیگ برتر را دارند. اگر تیم های لیگ برتری ما نمی توانند از پس هزینه هایشان بر بیایند و یا ضمانت بانکی بدهند، خودشان به دسته اول بروند! باید اجازه بدهیم تیم های متمول به لیگ برتر بیایند؛ تیم هایی که هم امکانات سخت افزاری خوبی دارند و هم از نظر مالی از پس هزینه هایشان بر می آیند.

بحث شما همان بحث اعطای پروانه حرفه ای به باشگاه های فوتسال است؛ طرحی که قرار بود ایران برای اولین بار در قاره آسیا پیاده کند. چرا در اجرای این طرح ناکام بودیم؟

– کسی در فوتسال ما به فکر این حرفها نیست. مشکل بزرگ فوتسالمان این است که کمیته فوتسال از سازمان لیگ جدا شده است و کمیته فوتسال نظارتی روی لیگ ندارد. این دو بخش باید ادغام شوند. در سال های قبل رئیس کمیته فوتسال، رئیس سازمان لیگ هم بود. آقای پرهیزکار (رئیس کمیته فوتسال) به همین دلیل نسبت به اتفاقات لیگ پاسخگو نیست. این نقص بزرگی است.

وضعیت تشکیل تیم ملی «ب» فوتسال به کجا رسید؟ آیا مخالفتی برای تشکیل این تیم صورت گرفته است؟

– مخالفتی که نبود. بعضی ها می گویند تمام تیم ها ارثیه ما است و جلوی تشکیل آن مقاومت می کنند. (اشاره به سیدمحمد ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی فوتسال) آنها نه تیم ملی اصلی را جوان می کنند و نه حاضرند زیر بار تشکیل تیم ب بروند. ادعایشان هم این است که اگر تیمی تشکیل می شود برای ما است! به خاطر اینکه در تیم ملی جوانگرایی نکردیم چند نسل از بین رفت. زمان حضور عباس ترابیان و صادق درودگر در فوتسال ما تیم امید را داشتیم که با مربی مستقل کار می کرد و در بعضی از تورنمنت های بین المللی هم حضور می یافت.

الان میانگین سنی تیم ملی ایران ۳۰ سال و بالا است. تیم دیگری که داریم زیر ۲۰ سال است. به این ترتیب فاصله سنی بین تیم جوانان و تیم ملی ۱۰ سال است که با این کار استعدادهایمان را نابود می کنیم. در کمیته فنی تصویب شده که تیم ب حتما مستقل باشد. آقایان می خواهند تمام تیم ها را زیر نظر داشته باشند بدون اینکه توانایی اش را داشته باشند!

ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی فوتسال بارها در واکنش به بحث جوانگرایی تاکید کرده که نمی تواند بازیکنانی مثل مهدی جاوید، علی اصغر حسن زاده و … را که در سطح جهانی هستند کنار بگذارد. آیا به او حق نمی دهید که با این بازیکنان کمتر فرصت جوانگرایی داشته باشد؟

– بله؛ آقای ناظم الشریعه درست می گوید. درباره جاوید و حسن زاده حق با او است ولی ۹۰ درصد تیم ملی همینطور است. جاوید و حسن زاده بهترین بازیکنان فوتسال آسیا هستند. در تمام تیم های ملی دنیا هم دو یا سه بازیکن باتجربه حضور دارند ولی بقیه جوان هستند. اسکلت تیم ملی می تواند باتجربه باشد ولی نه اینکه از ۱۴ بازیکن تیم ملی، ۱۲ نفر بالای ۳۰ سال باشند. ما از سال ۲۰۱۶ به تیم ملی دست نزده ایم که این خطرناک است. توحید لطفی، سالار آقاپور، محمد طاهری و … از جمله بهترین بازیکنان جوان آسیا هستند ولی از آنها خبری در تیم ملی نیست. مقاومت برابر تشکیل تیم ب اشتباه است و باید به جوانگرایی و پشتوانه سازی تمکین کنند. نباید اینطور باشد که وقتی کار آقایان در تیم ملی تمام شد، بازیکنی نداشته باشیم.

تشکیل تیم ب نیازمند اعتبارات مالی خوبی است. آیا این اعتبارات و بودجه های لازم پیش بینی شده است یا ممکن است تیم ب هم بعد از مدتی تعطیل شود؟

– تمام مسائل برای این تیم پیش بینی شده است. مسائل مالی به قرارداد مربیان و تشکیل اردوها بر می گردد که در کمیته فنی درباره آن بحث شده است. همه چیز کاملا مهیا است. انتخاب سرمربی هم در حال بررسی است.۱۵ گزینه داریم که باتوجه به ملاک های درنظر گرفته شده از جمله تحصیلات دانشگاهی، زمینه فعالیت ملی، داشتن مدرک مربیگری «سطح سه» و مسائلی از این دست، گزینه نهایی را انتخاب می کنیم. فعلا منتظریم تا بیماری کرونا تمام شود.

تگها

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker